Tropami prac Wincentego Kadłubka. Słuchowisko "Lekcja historii" Konrada Szołajskiego [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 31.12.2023 10:34
Ostatnia aktualizacja: 25.07.2024 08:33
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nagranie słuchowiska "Lekcja historii"
Nagranie słuchowiska "Lekcja historii", Autor - Krzysztof Świeżak/Polskie Radio
"Lekcja historii" to pełne humoru słuchowisko harmonijnie łączące wiedzę historyczną z satyrycznym spojrzeniem na otaczający nas świat. Zrealizował je Konrad Szołajski, z udziałem grupy znakomitych aktorów.

POSŁUCHAJ

41:06

"Lekcja historii" - słuchowisko Konrada Szołajskiego (Jedynka)

 

Kim był Wincenty Kadłubek?

Był pierwszym uczonym i pisarzem Polakiem. Jego prekursorska Kronika uważana jest za fundamentalny pomnik literatury narodowej, gdyż oddziałała w dużym stopniu - bezpośrednio lub pośrednio - na rozwój całej kultury polskiej. Pisząc traktat o dziejach własnego kraju, Kadłubek wprowadził do rodzimej tradycji, m.in., dziedzictwo cywilizacyjne starożytnej Grecji i Rzymu, co stało się trwałym elementem kultury polskiej.


Czytaj także:


Praca Kadłubka była przez wieki powszechnie używana w szkolnictwie, a ponieważ w tekście Kroniki Wincenty pozostawił silne piętno własnych poglądów i osobowości, jego opowieści oraz opinie kształtowały świadomość historyczną i narodową Polaków. Zdania czy zwroty Kadłubka były przytaczane niezliczoną liczbę razy przez tak wielu autorów, że współcześnie używa się popularnych z niego cytatów często bez świadomości, że pochodzą one od mistrza Wincentego.

W XIX i XX wieku uczeni zanegowali wiarygodność tzw. podań wincentyńskich o początkach Polski, a także podważyli autorytet Kadłubka jako rzetelnego historyka. Jednocześnie bardzo wysoko ocenili jego umiejętności literackie, wiedzę prawniczą, retoryczną czy filozoficzną.

Ich badania wykazały, że Wincenty był przedstawicielem XII-wiecznej szkoły dziejopisarskiej, która wykład historii pojmowała nie jako relację o faktach, ale zestawienie i objaśnienie literackich przykładów. Celem takiego zestawienia było wyjaśnienie czytelnikowi współczesnej mu rzeczywistości poprzez aktualizujący historię morał.

Zdaniem badaczy europejskich, Kadłubek był jednym z najważniejszych przedstawicieli humanizmu chrześcijańskiego końca XII i początku XIII wieku.


Czytaj także:

Czym jest "Lekcja historii"?

Reżyser Konrad Szołajski poszedł tropami prac Wincentego Kadłubka i stworzył cykl opowiadań, które zaadaptował dla potrzeb Teatru Polskiego Radia. Z udziałem grupy znakomitych aktorów zrealizował pełne humoru słuchowisko harmonijnie łączące wiedzę historyczną z satyrycznym spojrzeniem na otaczający nas świat.

Konrad Szołajski "Lekcja historii"

Reżyseria: Konrad Szołajski
Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun
Konsultacja historyczna: Wincenty Kadłubek

Obsada: Anna Seniuk, Krzysztof Wakuliński, Sławomir Pacek, Marcin Troński, Izabela Dąbrowska, Agnieszka Przepiórska, Elżbieta Nagel, Aleksander Kaźmierczak.

Na słuchowisko "Lekcja historii" Konrada Szołajskiego zaprosiliśmy w sobotę (30.12) po godz. 21.00.

kk/DS/mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.